Aller au contenu
Accueil » Ohřívání vody v mikrovlnné troubě: jaká jsou rizika?

Ohřívání vody v mikrovlnné troubě: jaká jsou rizika?

    Čas na čaj! Není nic jednoduššího než ohřát vodu v konvici. Ale spěcháte a ohřev plotýnky chvíli trvá. Takže změna plánu: jdete rovnou do mikrovlnné trouby, abyste vodu ohřáli během okamžiku! Přiznejme si, že je to mnohem praktičtější. Ale není to bez rizika? Abyste se vyhnuli sebemenšímu nebezpečí, je nejlepší se na věc podívat a zvážit všechna pro a proti.
    Mikrovlnné trouby: skvělý spojenec, ale zacházejte s nimi opatrně!

    Un verre d'eau dans le micro-onde

    Mikrovlnná trouba je v domácnosti nepostradatelným pomocníkem, pokud jde o ohřívání pokrmů z předchozího večera, rozmrazování potravin nebo dokonce vaření některých receptů. Je těžké si bez ní představit život. Zvláště když ji často používáme k ohřevu vody, kterou používáme k přípravě čaje nebo kávy. Musíte uznat, že ve srovnání s tradiční rychlovarnou konvicí je to zatraceně velká úspora času. Málokdo však dbá na potřebnou opatrnost. Tato praxe totiž zdaleka není neškodná. Ano, pokud ji neprovedete správně, můžete se dostat do nebezpečí. Není to tak neškodné, jak si možná myslíte. Pokud jste tak zoufalí z úspory času, že tento spotřebič často používáte nesprávně, riskujete, že si způsobíte škodu!

    Jaké jsou účinky ohřevu vody v mikrovlnné troubě?
    Přestože má v kuchyni významné místo a používá se téměř každý den, nemůžeme tvrdit, že tento spotřebič známe jako své boty. Každý den děláme mechanicky stejné věci, aniž bychom pořádně věděli, zda existují nějaká rizika, kterým bychom se měli vyhnout. A přesto, jako každý elektrický spotřebič, ani jeho provoz není bez nebezpečí. Stačí jeden chybný pohyb, aby došlo ke zranění nebo nechtěnému poškození!

    Existuje skryté riziko, o kterém možná ani nepřemýšlíte: při úniku páry může dojít k dosažení tak vysokého bodu varu, že z nádoby může vysokou rychlostí vystříknout horká voda. Proto odborníci doporučují, abyste vodu neohřívali přímo samotnou, ale přidali do ní kávu, čaj nebo dokonce trochu cukru, abyste kontrolovali stabilitu tekutiny. Navíc dbejte na to, abyste sklenici nenaplnili až po okraj – použijte jen správné množství vody, abyste zabránili rozlití. Jedna rada na závěr: nedoporučuje se vařit vodu v příliš hladkém šálku. Po vyjmutí ze spotřebiče, pokud je opravdu horká, by vám mohla prasknout mezi prsty. Proto je pro jistotu lepší zvolit nádobu se zrnitým nebo drsným vnitřkem.

    Jaké materiály nebo potraviny by se neměly vkládat do mikrovlnné trouby?
    Mikrovlnná trouba je univerzální spotřebič, který nám v mnoha ohledech usnadňuje život – od pečení koláčků po chutné brambůrky, od rozmrazování po ohřívání jídla. Ale ani ona není všespásná! Nesnažte se ušetřit čas tím, že ji budete používat jakýmkoli starým způsobem. Mikrovlnná trouba má své limity a vy je nesmíte překročit, jinak riskujete, že si zkazíte jídlo nebo zkrátíte její životnost. Proto je nezbytné osvojit si správné návyky a mít na paměti seznam věcí, které byste do ní nikdy neměli vkládat. Jaké věci se s tímto spotřebičem neslučují? Zde je jen několik z nich.

    Hliníková fólie

    Envelopper une patate dans du papier aluminium pour la chauffer dans le micro-onde

    Pokud se mračíte, je to proto, že se cítíte trochu provinile. Takže jste zvyklí používat v mikrovlnné troubě alobal? Vyžeňte ji ještě dnes! Efekt není stejný jako u klasické trouby. Zde má tento velmi tenký kov při vystavení záření vln tendenci energii spíše odrážet, než pohlcovat. Výsledek: blokováním vln hrozí, že hliníková fólie způsobí jiskření, v horším případě dokonce deflagraci. Kromě poškození spotřebiče se jídlo nebude správně vařit.

    Kov nebo nerezová ocel
    Máte pěkné talíře s lesklými kovovými okraji nebo hrnky z nerezové oceli? Držte je od mikrovlnné trouby dál! Hrozí také, že způsobí blesk uvnitř spotřebiče. Stejně jako hliníková fólie i tyto nádoby brání správnému ohřevu jídla nebo nápojů. Kov pouze zvýší teplo a vlny nebudou absorbovány.

    Syrové pálivé papriky
    Jak vidíte, od výbuchů až po popáleniny a zničené pokrmy, existují určité věci, které by měly být v mikrovlnné troubě zakázány. A na tomto zakázaném seznamu je několik citlivých potravin, jako například syrové papriky. Ne, nehrozí, že by uvnitř explodovaly, ale obsahují sloučeninu zvanou kapsaicin, která má nepříjemný zvyk se při vystavení vysokým teplotám vypařovat. A tyto výpary mohou štípat do očí nebo být při vdechování zdraví škodlivé. Pro přípravu paprik zvolte tradiční pánev nebo troubu.

    Vejce
    Vejce v mikrovlnné troubě
    Un œuf dans le micro-onde
    Někteří lidé opět v zájmu úspory času vaří vejce v mikrovlnné troubě. Špatný nápad! Možná jste zatím měli štěstí, ale nejste imunní vůči neštěstím. Při tomto rychlém ohřevu se může uvnitř vejce vytvořit velké množství páry. Bez varování může skořápka náhle explodovat a jistě si dovedete představit katastrofální stav vaší mikrovlnné trouby v tu chvíli. Obrat událostí: mysleli jste si, že ušetříte čas, ale teď musíte uklízet nepořádek. Ušetřete si tuto strašnou povinnost!

    Mražené bílkoviny (na vaření)
    Další častý zvyk, kterého je třeba se zbavit. Všichni samozřejmě zapomínáme vyndat maso z mrazáku. Čekáte hosty na večeři a nevíte, co s tím. Najednou se zdá, že mikrovlnná trouba je naší jedinou záchranou pro rychlé vaření. Ale to není řešení! Vaření zmrazených bílkovin v mikrovlnné troubě se opravdu nedoporučuje: vaše jídlo bude napůl uvařené a může dokonce rozšířit nebezpečné bakterie. Jedna rada: pokud chcete, rozmrazte je ve spotřebiči, ale než zasednete k večeři, ujistěte se, že jste je důkladně uvařili v troubě, na varné desce nebo dokonce na grilu. Nešetřete na zdraví svém ani svých blízkých!