Čištění nepotřebuje jen naše oblečení, ale také pračka, která ho pere. Naše pračky se totiž časem obvykle zašpiní a shromažďují zbytky mýdla a další nečistoty, které je třeba co nejdříve odstranit. Ukážeme vám, jak je důkladně vyčistit pomocí receptu využívajícího přírodní a účinné ingredience. Podpůrné tipy.
Naučit se udržovat pračku je důležitým krokem k tomu, abyste se vyhnuli nepříjemnostem, jako je nepříjemný zápach, růst plísní, nečistot a dokonce i vodního kamene. Jedná se o prvky, které mohou bránit správnému fungování pračky a mohou být škodlivé pro vaše oblečení. A to z dobrého důvodu, mohou být špinavější než dříve. Abyste tomu předešli, následující trik využívá dezinfekční a dezodorační sílu jedlé sody.
buben
Jak účinně a přirozeně vyčistit pračku?
Přestože je tato metoda skvělá pro údržbu pračky, nezapomeňte, že klíčem ke svěží a čisté pračce je její pravidelné čištění. Díky tomu vám pračka vydrží déle.
Co budete potřebovat
Teplou vodu
2 šálky jedlé sody
2 šálky bílého octa
10 kapek esenciálního oleje
Chcete-li začít, spusťte pračku naprázdno a přidejte šálek jedlé sody přímo do bubnu. Tím se postupně rozloží usazeniny mýdla a změkčovadel tkanin. Poté zapněte prací cyklus s horkou vodou a nechte ji běžet 30 minut až 1 hodinu.
Roztok pracího prostředku v pračce
Po dokončení tohoto cyklu otevřete dvířka pračky, abyste ji na chvíli vyvětrali, a poté přidejte 2 šálky bílého octa a 10 kapek levandulového nebo eukalyptového oleje. Dvě složky, které pomohou odstranit minerální usazeniny a plísně. Poté spusťte druhý prací cyklus na nejteplejší stupeň, abyste snadněji rozbili usazeniny nečistot a pomohli bojovat proti zápachu.
Po dokončení cyklu můžete provést rychlé čištění otřením bubnu utěrkou z mikrovlákna namočenou v octu. Pokud si všimnete skvrn, můžete je setřít houbičkou namočenou v jedlé sodě a vodě.
Je také důležité mít na paměti, že gumová těsnění praček ukrývají mnoho bakterií a jiných nečistot. Pro tuto část spotřebiče namočte čistý hadřík do roztoku octa a 10 kapek melaleukového oleje nebo jiného oleje dle vlastního výběru a poté otřete.
Je to o to důležitější, aby se na oblečení neusazovaly žmolky.
čištění kloubů
Nezanedbávejte vnější stranu pračky
Nesmíme zapomínat ani na vnější stranu pračky. Mluvíme tedy o zásuvce na prací prostředky, dvířkách a průzoru a všech nepřístupných částech, jako jsou štěrbiny spotřebiče. Poté vydrhněte vnitřní a vnější stranu dvířek roztokem vody a octa a ujistěte se, že jste dané povrchy důkladně vydrhli. Poté vyčistěte obzvláště znečištěná místa pračky univerzálním čisticím prostředkem pro domácnost a následně je opláchněte vlhkým hadříkem. Stejně postupujte i u ostatních vnějších součástí.
Další tipy pro údržbu pračky
Abyste zabránili promočení prádla, vyjměte jej ihned po skončení praní. Zapomeňte na změkčovadla ve prospěch výše uvedených alternativ. Změkčovače tkanin zanechávají na pračce a prádle zbytky, které způsobují nepříjemný zápach. Totéž platí pro prací prostředek, u kterého při použití velkého množství hrozí, že se otiskne na stěny pračky a způsobí nepříjemný zápach.
Tolik metody a tipy v nejčistším ekologickém duchu, na rozdíl od chemických přípravků, které zůstávají škodlivé pro zdraví a životní prostředí. Navíc je vždy dobré využít babských triků, jako je například použití citronu v pračce pro bělejší prádlo.