Pěstování avokáda doma je snadné, a tak ho můžete mít vždy po ruce pro přípravu omáčky guacamole.
coltivare avokádo
Průvodce pěstováním avokáda krok za krokem
Avokádo je velmi oblíbené, protože z něj můžete připravit lahodnou omáčku guacamole. Pokud chcete mít avokádo vždy doma, přečtěte si průvodce krok za krokem, který jednoduše vysvětluje, jak pěstovat avokádo.
Avokádo má tu zvláštnost, že kromě mnoha výživových a léčivých vlastností se opravdu snadno pěstuje, a to natolik, že se obvykle doporučuje jako jedna z prvních rostlin, které doma zasadíte, když chcete naučit pěstovat ovoce nebo zeleninu ty nejmenší. Podívejme se tedy, co je třeba udělat pro avokádo.
Kroky pro pěstování avokáda
Nejprve opatrně vyjměte a očistěte avokádovou pecku, tj. semeno. Dbejte na to, abyste neomývali tenkou hnědou slupku kolem semínka, ale pouze dužinu.
Některá avokádová semena jsou podlouhlá, jiná jsou téměř dokonalé koule, ale všechna mají spodní konec (z něhož se vyvíjejí kořeny) a horní konec (z něhož vyroste klíč). Mírně zašpičatělý je horní konec a plochý je spodní.
Vezměte čtyři párátka a zapíchněte je (půl cm hluboko) do jádra, rovnoměrně je rozprostřete po obvodu avokáda. Naplňte sklenici vodou a vložte do ní semínko. Použijte párátka jako podpěry, abyste semeno udrželi na okraji sklenice, zatímco plochá část semene zůstane ponořená ve vodě.
V dalším kroku se obrňte trpělivostí, protože ze zkušenosti víme, že než se objeví první kořínky, potrvá to nejméně 8/9 týdnů. Nezapomeňte však alespoň jednou týdně vyměnit vodu, abyste zabránili množení plísní a bakterií. Zvolte také průhlednou sklenici, abyste viděli, jak kořeny avokáda rostou.
Poté budou kořeny dále růst a větvit se, dokud se na vrcholu neobjeví malý klíček.
Jakmile výhonek dosáhne výšky 10-15 cm, odřízněte jej v polovině výšky, abyste podpořili další růst v budoucnu. Až doroste do výšky 15 centimetrů, je připraven k zakopání do květináče s půdou bohatou na humus, přičemž vrchní část semínka musí zůstat mírně odkrytá. Nikdy ji nezapomeňte umístit na velmi slunné místo!
Na druhou stranu dbejte na časté zalévání avokáda, aby byla půda stále vlhká. Nepřelévejte však příliš. Pokud se objeví žloutnoucí listy, je to známka toho, že jim dodáváte příliš mnoho vody.
Když zjistíte, že výhonek je již metr dlouhý, je čas listy zastřihnout, abyste podpořili růst silných listů. Tuto operaci opakujte, jakmile opět dosáhnete této výšky.
Za teplého počasí můžete avokádo nechat venku, ale v chladných obdobích ho nechte někde v teple uvnitř.
Výsadba avokáda je něco opravdu jednoduchého, takže díky vlastní rostlině tohoto ovoce můžete mít guacamole nebo jiný avokádový recept po celý rok. Doporučujeme tento, vynikající avokádový koláč.